Budownictwo mieszkaniowe z wielkiej płyty

Widok z doły na ścianę wysokiego bloku z wielkiej płyty

Budynki mieszkalne stworzone w technologii wielkiej płyty zna każdy. Bloki są dziś stałym elementem zabudowy miast, pojawiają się też na wsiach. Mimo że obecne standardy mieszkaniowe często nie przystają do starszych budynków z betonu, ludzie nadal chcą w nich mieszkać. Blok ma z pewnością swoje wady i zalety. Dowiedzmy się więcej zarówno o nich, jak i o cechach konstrukcyjnych tego typu zabudowy mieszkalnej.

Dyskretny urok blokowiska

Budownictwo wielkopłytowe można nazwać też prefabrykowanym. Oznacza to, że bloki, w których mieszka część z nas, powstały z gotowych elementów tworzonych w zakładach produkcyjnych. Gotowe prefabrykaty są transportowane na plac budowy i tam powstają z nich budynki. Ze względu na ograniczenia transportowe również obecnie nie przekraczają one zwykle wymiarów 6 na 3 metry. Takimi gotowymi elementami są także betonowe ściany nośne o niewielkim zbrojeniu. Na miejsce montażu trafiają też ściany żelbetowe i inne ważne części budynków. Część z nich powstaje na miejscu. Tego typu system jest bezpieczny i wydajny, dlatego z powodzeniem jest stosowany również przy powstawaniu kolejnych nowoczesnych budynków.

Od lat podnoszona jest kwestia bezpieczeństwa i konserwacji budynków stworzonych w technologii wielkiej płyty. Specjaliści uspokajają, twierdząc że ewentualne usterki czy wady konstrukcyjne mogą dotyczyć tylko pojedynczych bloków, nigdy całych osiedli. Jeśli budynek powstał z zachowaniem norm bezpieczeństwa nie może być mowy, by groził katastrofą jako budowla tymczasowa. Kluczowa dla bezpieczeństwa mieszkańców jest odpowiednia konserwacja, kontrole i remonty. W czasach, gdy coraz ważniejsza jest jakość energetyczna bloków, prowadzi się systematyczne docieplenia, podnoszące ich szczelność. Tego typu prace znacząco wpływają na oszczędność energii potrzebnej do ogrzania mieszkań.

Idea osiedla z wielkiej płyty

Bloki, które początkowo powstawały w polskich miastach na dużą skalę, miały służyć integracji społecznej i podnieść wygodę życia. Osiedla powstawały dla konkretnych grup zawodowych i społecznych, dzięki czemu o ożywione życie społeczne było łatwiej niż dziś. Prócz tego zamieszkiwanie w bloku ma zalety, które nie straciły na znaczeniu do teraz, a wynikają z aranżacji przestrzeni osiedla. Tego typu zabudowa zapewnia łatwy dostęp do infrastruktury miejskiej, parkingów i sklepów. Mieszkańcom takich osiedli łatwiej też zapewnić wygodne drogi i dzięki temu dbać o odpowiedni plan komunikacyjny dla całego miasta. Właśnie dlatego chętnych na mieszkanie w bloku wciąż jest tak wielu.

Mimo że bloki z wielkiej płyty mogą wydawać się reliktem przeszłości, technologia w której powstały wciąż jest stosowana z powodzeniem. Nowe osiedla zapewniają większe mieszkania o nowoczesnym rozkładzie, dzięki czemu zabudowa tego typu wciąż jest popularna. Oczywiście wielu Polaków woli obecnie mieszkać w domu lub kamienicy, jednak utrzymanie mieszkania w bloku jest tańsze i często mieszka się w nim wygodniej. Duża liczba sąsiadów i ścisk, który panuje szczególnie na starszych osiedlach bywa kłopotliwy, ale w dobie ogromnego popytu na lokale mieszkaniowe, schodzi na dalszy plan.

Dodaj komentarz