Dobudowywanie balkonów do starych bloków

Widok z wnętrza mieszkania przez otwarty balkon, na zielony teren między blokami

Balkon lub taras to wyjątkowo cenny element mieszkania. Pandemia wyraźnie pokazała, że warto mieć go w domu. Nie tylko dodaje przestrzeni naszemu wnętrzu, ale – co ważniejsze – pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza. Tylko część z nas cieszy się obecnie dużymi tarasowymi balkonami, na których można swobodnie spędzać czas. W Polsce nadal sporo mieszkań pozostaje bez tego udogodnienia. Współczesna technika budowlana sprawia jednak, że balkon może pojawić się tam, gdzie go wcześniej nie było. Czy tego typu rozbudowa jest zawsze możliwa? A jeśli tak, to na jakich zasadach się odbywa?

Balkony – wspólny wydatek się opłaca

Dobudowa balkonu jest dziś znacznie popularniejsza niż się wydaje. Można jej dokonać zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Najważniejszym krokiem jest w tym przypadku oczywiście zgoda wspólnoty. W rzadszych sytuacjach, gdy nie jest ona właścicielem gruntu wokół bloku, potrzebujemy zgody podmiotu, który tę własność posiada. Najczęściej jest to Urząd Miasta lub inna jednostka samorządowa. Formalności to jednak nie wszystko. Najważniejszą kwestią przy budowie balkonu są koszty. To właśnie one sprawiają, że na tego typu inwestycje decydują się wspólnoty lub grupy lokatorów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zgłosić chęć budowy w pojedynkę. Jednak na same koszty administracyjne i projekt trzeba przeznaczyć około 6 tysięcy złotych. Dla jednego mieszkańca to dużo, ale dla grupy już znacznie mniej.

W tych okolicznościach nie dziwi fakt, że balkony najczęściej budowane są na wniosek wspólnot lub spółdzielni. Często inicjatywa wychodzi od strony mieszkańców, którzy chcą korzystać w swoich lokalach z tego typu udogodnienia. Zarządcom łatwiej zdobyć niezbędne pozwolenia i wynegocjować niższe koszty niezbędnych prac budowlanych. A ile kosztuje sam balkon? Taki o wymiarach 3 na 2 metry to wydatek rzędu 15 tysięcy złotych. Dość popularną praktyką wśród spółdzielni jest rozbijanie kosztu inwestycji na raty i zaliczenia ich do czynszu. Dzięki temu jest on mniej odczuwalny.

Jak wspominaliśmy, balkony można dobudować zarówno do starych, jak i nowych budynków wielorodzinnych. W sprzedaży są obecnie gotowe konstrukcje balkonowe, które przytwierdza się do ściany budynku. Najnowsze technologie budowlane sprawiają, że jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne i bezpieczne. Jego popularność wynika też z oszczędności czasu. Tego typu gotowe balkony montuje się w około miesiąc. Firmy specjalizujące się w tego typu pracach przyznają, że liczba zamówień stale rośnie. Pewnie wynika to z faktu, że na balkony zwykle decyduje się więcej niż jeden blok. Tego typu moda obejmuje często całe osiedla o starej zabudowie. Dobudowa balkonu nie sprawia większych kłopotów w przypadku bloków z wielkiej płyty. Nie jest jednak tak prosta przy kamienicach i starych domach jednorodzinnych. Inwestycja w balkon w takich budynkach wymaga już więcej czasu i pieniędzy, nie zawsze też jest technicznie możliwa.

Dodaj komentarz