Najdziwniejsza architektura w Polsce

Widok na Haleś WIdowiskowo-Sportową Spodek w Katowicach

Dziwna i nietypowa architektura ma swoich wielu pasjonatów. Aby podziwiać budynki jedyne w swoim rodzaju nie trzeba szukać zagranicznych atrakcji. Ciekawe przykłady dziwnych budynków znajdziemy też w Polsce. Nietypowa architektura miała tu swoje miejsce od lat, a wśród twórców rodzimych projektów znaleźli się i tacy, którzy nie stronią od eksperymentów. Ciekawe fasady, nietypowe materiały czy zabawy w pionie i w poziomie, czy wszystko to można znaleźć w polskiej myśli architektonicznej?

Krzywy domek w Sopocie

Choć to pierwsza z obowiązkowych atrakcji turystycznych, krzywy domek to przede wszystkim gratka dla architekta. Eksperymentalna fasada budynku nie da się pomylić z żadną inną i wygląda zdumiewająco efektownie w tradycyjnym sąsiedztwie. Krzywy domek powstał w Sopocie przy ul. Bohaterów Monte Cassino. Projekt był inspirowany rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. I rzeczywiście, budynek z zewnątrz nic sobie nie robi z pionów i poziomów, stanowiąc naprawdę ciekawy widok wśród tradycyjnej zabudowy. Wnętrze budynku jest już urządzone konwencjonalnie i mieszczą się w nim punkty handlowe czy gastronomiczne.

Dom do góry nogami na Kaszubach

W Szymbarku znajduje się drewniany dom postawiony do góry nogami. Wejście do środka przez okno szczytowe robi dość niesamowite wrażenie, a w środku możemy podziwiać wystrój rodem z PRL, czyli epoki, gdy wszystko było na opak. Budynek stoi na terenie Centrum Edukacji i Promocji. Pomysłodawcą projektu jest miejscowy przedsiębiorca, a projekt powstał jako plan miejscowej atrakcji i miejsce, w którym dziś mieści się skansen. Z konstrukcyjnego punktu widzenia ważne jest, że część dachu będąca podstawą budowli została wbita w ziemię na głębokość jednego metra. Dzięki temu z jednej strony jest stabilna, z drugiej, z góry, wygląda jak makieta budynku.

Katowicki Spodek

Zdecydowanie najsłynniejszy przykład polskiej architektury niekonwencjonalnej. Futurystyczny widok hali cieszy oczy już od 1971 roku i od tamtego czasu był miejscem kultowych wydarzeń artystycznych oraz koncertów. Idea powstania nietypowej Hali widowiskowo-sportowej powstała już w 1955, jednak na realizację musiała czekać kilkanaście lat. Co ciekawe, projekt wyłoniono na podstawie konkursu. Specyficzny wygląd hali zawdzięczamy też warunkom, jakie wówczas panowały w mieście o dużej aktywności przemysłowej.

Dom Kereta w Warszawie

Nie wszyscy wiedzą, że najwęższy dom na świecie znajduje się w Warszawie. Budynek jest dosłownie wciśnięty między kamienice na ulicy Żelaznej i Chłodnej. Przestrzeń ta ma głęboki sens artystyczny. Z jednej strony jest swoistym manifestem dla jej projektanta Jakuba Szczęsnego. On sam mówi o budynku jako instalacji niosącej prawdę o współczesnym świecie. Na co dzień korzysta z niej pisarz – Etgar Keret. Cała ta przestrzeń, uznana za oddzielny budynek, jest jego pracownią.

Dodaj komentarz