Zbigniew Abrahamowicz

Wybitnie uzdolnieni ludzie zasługują na to, by świat o nich usłyszał. Do takich osób z pewnością należał Zbigniew Abrahamowicz – niezwykły polski artysta i rewelacyjny architekt, który swoje życie związał głównie z miastem Szczecin. Co warto o nim wiedzieć?

Zbigniew Abrahamowicz – życiorys

Wielki artysta urodził się nieopodal Lwowa, niespełna rok przed wybuchem II wojny światowej. Kilka lat po zakończeniu konfliktu światowego udał się na studia na Politechnice Gdańskiej, które zakończył w 1964 roku. Tam, na wydziale architektury, przyuczał się do swojego przyszłego zawodu. Następnie przeniósł się do Szczecina, gdzie rozwinęła się jego kariera. W mieście tym przez 25 lat pracował w Wydziale Architektury Urzędu Miejskiego. Tam dbał o to, by odbudowa i rozbudowa Szczecina przebiegała sprawnie oraz by jej efekt był zadowalający. Szczególną uwagę przywiązywał do tego, by zachować przedwojenną koncepcję wyglądu Szczecina – z wieloma ogrodami i terenami zielonymi oraz dużą ilością zabudowań willowych.

Twórczość architekta

Wybitnym dokonaniem Zbigniewa Abrahamowicza było na pewno stworzenie Alei Fontann, znajdująca się na Alei Jana Pawła II w Szczecinie. Warto skierować tam swoje kroki będąc w tym mieście, aby podziwiać jedno z najpiękniejszych miejsc Szczecina. Kolejnym świetnym miejscem jest, zaprojektowany również przez tego wybitnego architekta, Teatr Letni w Parku Kasprowicza. Idąc szlakiem dokonań artysty warto również udać się do Kościoła Parafii Świętego Krzyża, czy do całkiem nowoczesnych świątyń w Rewalu oraz na Głębokim w Szczecinie. Spod rąk Zbigniewa Abrahamowicza wyszły również projekty takie jak: monument na starym żydowskim cmentarzu, karczma „U Anny” w Kliniskach Wielkich, Karczma „Czarny Bawół” nad jeziorem Będgoszcz a także niezliczona ilość projektów willi i jednorodzinnych budowli znajdujących się w Szczecinie.

Co go wyróżniało?

To, co zwracało uwagę na projekty Abrahamowicza było z pewnością nietypowe, acz udane połączenie nowoczesnych i zabytkowych stylów. Jego projekty, choć często tworzone właśnie w stylu nowoczesnych, doskonale komponowały się z historyczną zabudową miasta. To, co tworzył, było nowatorskie a jednocześnie idealnie współgrało z otoczeniem. W późniejszych latach swojej kariery artysta otworzył nawet szkołę, w której nauczał projektowania i budowy domków jednorodzinnych. Swoich uczniów prowadził w taki sposób, by spod ich ręki wychodziły projekty nie zaburzające estetyki Szczecina. Głównym założeniem architekta było bowiem utrzymanie ładu, wprowadzając jednocześnie pewne nowatorskie rozwiązania.

Zbigniew Abrahamowicz miał ogromny wpływ na to, w jaki sposób obecnie wygląda miasto Szczecin. Przez 25 lat brał udział w projektowaniu dzielnic, budynków, parków czy kościołów znajdujących się w mieście. Dzięki jego oddaniu oraz ogromnej wiedzy, dziś w Szczecinie podziwiać można takie konstrukcje jak Aleja Fontann czy Teatr Letni. Odwiedzając miasto warto mieć wiedzę na temat tego, kto po części odpowiada za jego tworzenie – Zbigniewie Abrahamowiczu.

Dodaj komentarz