Apartament

Apartamentem nazywamy kilkuosobowe mieszkanie o wysokim standardzie. Apartament może również znajdować się w hotelu, gdzie składa się z kilku luksusowych pokoi o różnym charakterze. Samo słowo apartament wywodzi się od włoskiego appartare, czyli oddzielić.

Zgodnie z definicją tylko wysokie na 275 cm i więcej oraz liczące ponad 80 metrów kwadratowych lokale mieszkalne można określać jako apartament. Ponadto takie luksusowe mieszkanie powinno znajdować się w zabytkowej lub prestiżowej lokalizacji, jednak musi być zabezpieczone przed ewentualnym hałasem i uciążliwym ruchem turystycznym.  Nie bez znaczenia jest też aranżacja całego budynku. Oryginalna architektura, recepcja i lobby, architektoniczne udogodnienia jak windy czy taras to podstawa. Apartament powinien także posiadać część dzienną i nocną oraz dużą garderobę, by móc swobodnie przechowywać wiele cennych przedmiotów, ale nadal cieszyć się przestrzenią.  Apartamenty naszpikowane są nowinkami technologicznymi  – większość urządzeń, światło oraz temperatura sterowane są przez komputer.  Punktem obowiązkowym apartamentu jest widok z okna, który musi zapierać dech w piersiach i prezentować największe atrakcje danego miasta.

Obecnie określenie to jest nadmiernie wykorzystywane przy ogłoszeniach wynajmu, często budując skojarzenie prestiżowości miejsca, mimo że nie jest ono apartamentem.  Określa się tak nawet jednopokojowe ładnie urządzone mieszkanie w pobliżu centrum miasta. Tym słowem właściciele mieszkań na wynajem oraz na sprzedaż przyciągają klientów, by podkreślić atrakcyjność i wygodę mieszkania. Dlatego też należy bardzo dokładnie sprawdzić, czy mamy do czynienia z luksusowym mieszkaniem, ale niespełniającym cech apartamentu, gdyż wówczas cena powinna być niższa. Zjawisko nadużywania sława apartament wynikać może z powszechności języka angielskiego i licznych zapożyczeń, stosowanych na co dzień. Niemal identyczne słowo apartment z języka angielskiego oznacza nic innego jak lokal mieszkalny. Natomiast polski “apartament” to po angielsku “luxury apartment”.

Warto też przytoczyć prawną definicję terminu apartament, jaka znajduje się w leksykonie architektoniczno-budowlanym, w którym możemy przeczytać, że jest to „zespół pomieszczeń mieszkalnych tworzących określoną funkcjonalną całość, zazwyczaj reprezentacyjnych usytuowanych na jednej kondygnacji i przeznaczonych na ogół dla jednego użytkownika”. Co ciekawe, definicja ta nie podkreśla przestronności i ponadprzeciętnego rozmiaru takiego lokalu, ale jego ulokowanie na jednym piętrze.

Dodaj komentarz