Jakie są wady i zalety domu w zabudowie bliźniaczej?

Jeśli szukasz wyjścia pośredniego między domem wolnostojącym a zabudową szeregową, bliźniak może być rozwiązaniem właśnie dla ciebie. Tego typu nieruchomości cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, ponieważ posiadają liczne zalety zarówno na etapie projektowania, jak i budowy. Projekt domu w zabudowie bliźniaczej ma również słabe strony, dlatego wybór konkretnego rozwiązania powinien być przemyślany. O czym warto wiedzieć, nim zdecydujemy się na dom typu bliźniak?

Dom bliźniak – co to znaczy i jakie są plusy?

Domy bliźniacze to dwa przylegające do siebie budynki, które mają wspólną ścianę. Najczęściej mają one też lustrzany układ, ale nie jest to reguła. Zabudowa tego typu jest swoistym kompromisem między domem wolnostojącym a nieruchomością szeregową. Bliźniak posiada niektóre zalety zabudowy wolnostojącej, jednak jego budowa jest tańsza. Poznajmy jego wady i zalety.

Domy w zabudowie bliźniaczej wiążą się z oszczędnościami nie tylko na etapie budowy, ale i eksploatacji. Ogrzanie bliźniaka jest tańsze dzięki połączeniu obu budynków i wspólnej ścianie. Projekt typu bliźniak świetnie sprawdzi się też na niedużej lub wąskiej działce. A to wszystko przy komforcie zbliżonym do domu jednorodzinnego wolnostojącego. Zamieszkanie w bliźniaku to szansa na prywatny ogród, zupełnie niezależne wejście i spore poczucie prywatności. Wszystkie te atuty są dla mieszkańców zabudowy szeregowej ograniczone.

Wady zabudowy bliźniaczej

Bliźniak to jednak nie to samo co dom wolnostojący i aby dobrze się w nim mieszkało, trzeba brać pod uwagę sąsiada. W praktyce decydując się na takie rozwiązanie, planujemy mieszkać w dwie rodziny w jednym budynku. Wymusza to dzielenie się pracami remontowymi czy opieką nad parcelą. Jeśli kontakty sąsiedzkie są udane, może to być plusem. Jeżeli jednak pojawiają się napięcia lub konflikty, taki układ może być niezwykle uciążliwy.

Bliskie sąsiedztwo to również mniejsza swoboda i poczucie prywatności. Wiele osób chwali sobie życie w bliźniaku, deklarując, że obecność sąsiadów daje im poczucie bezpieczeństwa, ale nie musi zawsze tak być. Jak wspominaliśmy na wstępie, bliźniak to pewien kompromis, a ten z natury wymaga rezygnacji z jednych korzyści na rzecz drugich.

Biorąc pod uwagę przytoczone informacje, projekt budynku typu bliźniak może sprawdzić się doskonale, gdy osoby, które mają w nim mieszkać, dobrze się znają. Jest to rozwiązanie dla wielopokoleniowych rodzin lub grup przyjaciół, które chcą mieszkać blisko siebie. Konieczność dzielenia przestrzeni wspólnych i dbania o nie sprawia, że przypadkowi sąsiedzi mogą mieć trudności ze współdziałaniem. Jeśli życie w bliźniaku przebiega harmonijnie, łatwiej cieszyć się z atutów tego rodzaju zabudowy, czyli przede wszystkim oszczędności w utrzymaniu domu.

Dodaj komentarz