Styl art deco

Styl art deco jest stylem wymagającym. Urządzone w ten sposób wnętrza powinny być przemyślane w każdym szczególe. Nie ma miejsca na bałagan i niezdecydowanie. Tu diabeł tkwi w szczegółach. Liczy się każdy, najmniejszy detal. Wszystko, co znajduje się we wnętrzu, powinno doskonale ze sobą współgrać. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu art deco?

Skąd wziął się ten styl?

Powstał on z potrzeby serca. Ludzie, zmęczeni chaosem, jaki miała do zaoferowania popularna w latach 1890-1914, sztuka secesyjna, stworzyli coś zupełnie przeciwnego – art deco. I tak, jak wnętrza w duchu secesji były nieuporządkowane, kontrowersyjne i niezbyt dokładnie zaplanowane, tak art deco jest nurtem, w którym nie ma miejsca na żaden przypadek. Istotną rolę zaczęła odgrywać geometria, projekty zaczęły być funkcjonaln,e a jednocześnie nieoczywiste. Styl art deco królował w Polsce i na świecie w latach 1914-45.

Charakterystyka stylu art deco

Nie jest łatwo scharakteryzować ten styl. Nawet patrząc na niego z perspektywy wielu lat znawcy architektury nie umieją dokładnie określić wszystkich kryteriów, które musiały zostać spełnione, aby można było określić wnętrze jako urządzone w stylu art deco. Jednak do najbardziej charakterystycznych elementów są określone motywy zdobnicze – geometryczne wzory na bazie trójkątów, prostokątów czy półkoli, umieszczane na tapetach, dywanach i meblach. Zdecydowanie różnią się one od nieregularnych motywów secesyjnych.

Meble też mają znacznie prostsze i bardziej geometryczne formy w porównaniu do secesyjnych. Spotyka się tu zarówno formy kanciaste, jak i zaokrąglone. Meble sprawiają wrażenie funkcjonalnych i solidnych. Zwykle są ciemne, fornirowane i wykończone na wysoki połysk. Do tego we wnętrzach pojawiają się chromowane dodatki, elementy z popularnego wówczas ebonitu, a w bardziej okazałych wnętrzach także marmury i złoto.

Art deco współcześnie

Dzisiejsze aranżacje przy wykorzystaniu tego stylu są dość łatwo rozpoznawalne. Jest to bowiem głównie połączenie jasnych kolorów z ciemnymi meblami oraz detalami. Pojawiają się piękne tapety naścienne, podłogi w drewnie i jednobarwne kafle. Hafty pojawiające się na tkaninach przedstawiają figury geometryczne – okręgi, kwadraty, trójkąty.

Art deco w architekturze budynków

Podobnie jak w architekturze wnętrz, zaczął się liczyć ład i porządek. Główną cechą budowli wznoszonych w tym stylu jest ich symetria i wszechobecne figury geometryczne. Przykładami takich budynków w Polsce są:

  • Muzeum Narodowe,
  • Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • Siedziba Ministerstwa Komunikacji,
  • Siedziba Ministerstwa Edukacji.

Styl art deco ma swoje wady i zalety. Dziś wciąż jest popularny i często wybierany przez fanów porządku i funkcjonalności projektów wnętrz. Choć czasy jego świetności przypadały na pierwszą połowę XX wieku, w dalszym ciągu można spotkać architektów i projektantów, którzy opierają swoją twórczość właśnie na art deco.

1 komentarz do “Styl art deco

  1. Wszystkie wymienione budowle to modernizm. W Polsce prawdziwego Art Deco w architekturze po prostu nie ma.

Dodaj komentarz