Siedziba Fuji TV w Tokio

Japoński nadawca telewizyjny Fuji Television ma swoją siedzibę w jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Tokio, który stał się legendą światowej architektury i obowiązkowym punktem turystycznej wizyty w stolicy Japonii. Co warto wiedzieć o tej monumentalnej budowli?

Siedziba Fuji TV mieści się w Tokio, a konkretnie na terenie sztucznej wyspy Odaiba, która została usypana na Zatoce Tokijskiej. Sam budynek został oddany do użytku w 1996 roku. Co oczywiście nie dziwi, wtedy jego futurystyczny charakter niezwykle się wyróżniał na tle światowej architektury, ale i teraz wciąż próżno szukać podobnej budowli. Można więc sądzić, że siedziba Fuji TV została zaprojektowana ponadczasowo.

Odaiba – niezwykłe położenie siedziby Fuji TV

Sztuczna wyspa jest sercem południowej dzielnicy Tokio Odaiby, która została utworzona po to, aby bronić miasto przed inwazjami wrogich flot. Teraz jest to niezwykle popularne wśród turystów miejsce, gdzie oprócz podziwiania siedziby Fuji TV można surfować w ogromnym parku wodnym Odaiba Marine Park, przejść się Tęczowym Mostem, który łączy wyspę z lądem, a także podziwiać kopię amerykańskiej Statuy Wolności – siedem razy mniejszej od nowojorskiego oryginału, ale wciąż monumentalnej.

Fuji TV – budynek rodem z science – ficton

Twórcą projektu siedziby Fuji TV jest Kenzō Tange, japoński architekt, tworzący w nurcie modernizmu i postmodernizmu. Oprócz siedziby tokijskiej telewizji zaprojektował także między innymi Centrum Pokoju w Hiroszimie i centrum kongresowe w Kioto. Wszystkie jego budowle były tworzone w charakterystycznym, futurystycznym stylu, czym architekt wyprzedzał swoje czasy.

Tange zaprojektował siedzibę Fuji TV w 1994 roku, a dwa lata później została już oddana do użytku. Budynek charakteryzuje się konstrukcją, która zapewnia odporność na wstrząsy, więc może oprzeć się nawet silnym trzęsieniom ziemi.

Na środku kompleksu znajduje się kula o średnicy 32 metrów, skąd można podziwiać panoramę Tokio. Koszt wjazdu do kuli to około 500 jenów. Po obu stronach kuli znajdują się wieże, będące siedzibą nie tylko Fuji TV, ale też kilku innych studiów telewizyjnych. Kulę i wieże łączą ze sobą kładki dla pieszych, więc bez problemu można przemieszczać się po całym kompleksie.

Siedziba Fuji TV – zwiedzanie

Aktualnie budynek Fuji Television został udostępniony do zwiedzania turystom. Można tam wybrać się każdego dnia w godzinach od 10.00 do 18.00. W budynku znajduje się sala z rekwizytami z różnych programów telewizyjnych. Można również wziąć udział w pokazie świateł. Wizyta w Fuji TV to obowiązek dla fanów mangi i japońskich kreskówek. Na siódmym piętrze budynku znajduje się bowiem sklepik, gdzie można zaopatrzyć się w tematyczne pamiątki, nawiązujące do kreskówek One Piece czy Dragon Ball.

Siedziba Fuji TV to prawdziwy symbol tokijskiej architektury w nurcie futurystycznym. Warto więc go odwiedzić, aby podziwiać kunszt Kenzō Tange.

1 komentarz do “Siedziba Fuji TV w Tokio

Dodaj komentarz