Sztuczna inteligencja (AI) rewolucjonizuje wiele dziedzin naszego życia, w tym także staje się kluczowym narzędziem pomagającym nam zwiększyć wydajność w pracy. Wkroczyła również na obszary, które dotychczas wydawały się zastrzeżone dla ludzkiej kreatywności, z architekturą włącznie. Bez wątpienia, AI już w niedalekiej przyszłości może wywrzeć znaczący wpływ na naszą architektoniczną rzeczywistość.
Architektura od zawsze była dziedziną łączącą ludzką wyobraźnię z umiejętnościami technicznymi, tworząc niezwykłe przestrzenie i budowle. Wraz z rozwojem AI architekci zyskują dostęp do potężnych narzędzi, które z pewnością mogą odmienić sposób, w jaki projektujemy, budujemy i doświadczamy przestrzeni.
Architektura w połączeniu ze sztuczną inteligencją
Obecnie dostępnych jest już kilka modeli graficznych, których działanie oparte jest na sztucznej inteligencji, m.in. Midjourney oraz Dall-E. Dostarczając zaledwie kilku kluczowych wytycznych, takich jak typ obiektu, preferowany styl architektoniczny, materiały oraz typ krajobrazu, narzędzia te potrafią wygenerować bardzo dobrej jakości wizualizację budynku. Choć oczywiście wciąż zdarza się im popełnić błąd, to AI już znakomicie radzi sobie z proporcjami, czy też prawami fizyki.
AI jest szczególnie przydatna w analizie przestrzennej. Dzięki technikom rozpoznawania obrazów i analizowania danych może ona analizować duże zbiory informacji, takich jak mapy, modele terenów czy zdjęcia satelitarne. Tym samym, w bardzo krótkim czasie architekt może uzyskać wyniki dotyczące nasłonecznienia, kierunku wiatru, perspektyw widokowych czy innych czynników mogących potencjalnie wpływać na jakość życia i użytkowania przestrzeni. Ponadto sztuczna inteligencja może przeanalizować dane dotyczące zużycia energii, jak np. izolacja czy materiały, tym samym wspomóc prognozowanie efektywności energetycznej budynku. Bez wątpienia, w tym przypadku współpraca z AI znacznie skraca czas procesu tworzenia koncepcji projektowych.
Sztuczna inteligencja jest również nieoceniona w procesie generowania różnych propozycji projektów architektonicznych dla klientów. Uwzględniając indywidualne preferencje, obrazy mogą być używane do porównywania różnych wersji, np. kolorystycznych. Architekci mogą dowolnie optymalizować parametry, tworząc szeroki zakres propozycji. Dodatkowo zyskują szansę i przede wszystkim czas na skoncentrowaniu się na analizie szczegółowych detali technicznych, czy współpracy z innymi specjalistami.
AI wspomaga też proces wizualizacji projektów architektonicznych. Otóż technologie wirtualnej rzeczywistości (VR) i rozszerzonej rzeczywistości (AR) tworzą wizualizacje pozwalające na bardziej realistyczne doświadczenie planowanych budynków jeszcze przed ich powstaniem.
Specjaliści zauważają, iż kiedyś nieznane narzędzia cyfrowe stały się rutynową częścią procesu projektowania i zapewne podobnie będzie z rozwiązaniami opartymi na AI. Wszystko wskazuje na to, że dogłębnie zmienią one sposób poszukiwania przez architektów nowych rozwiązań i podejmowania decyzji projektowych.