Proces powstania domu z prefabrykatów drewnianych w większej części realizowany jest w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają gotowe elementu budynku, które są montowane w całość. Budowa jest szybka, ale wymaga zapewnienia odpowiednich warunków ekipie montażowej, a cała inwestycja może być znacznie droższa od budowy w technologii tradycyjnej. Jakie są wady domów z prefabrykatów drewnianych i na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Domy z prefabrykatów drewnianych nie cieszą się w Polsce szczególną popularnością. Gdy wchodziły na polski rynek, zyskały złą sławę, ponieważ technologia nie była u nas dobrze znana, surowce były słabej jakości, a ekipy montażowe dopiero zdobywały doświadczenie.
Technologie się zmieniły, stawiane obecnie budynki są lepszej jakości i trwalsze, jednak wciąż napotykamy różnego rodzaju problemy.
Problem z projektem i wysokie koszty budowy
Większość firm oferujących budowę domu z prefabrykatów drewnianych dysponuje bazą gotowych projektów, które można zaadaptować do własnych potrzeb. Nie zawsze da się wykonać z prefabrykatów dowolny projekt domu. Oznacza to, że decydując się na takie rozwiązanie, będziemy musieli dobrać projekt do możliwości technologii, a nie wybudować dom, o jakim marzyliśmy. Może to też stwarzać problemy w przypadku konieczności dostosowania projektu do warunków zabudowy.
Mimo że budowa domu polegająca na montażu przygotowanych wcześniej elementów jest bardzo szybka, a wytworzenie prefabrykatów fabryce może zająć zaledwie kilka tygodni, to cała inwestycja może wymagać większych wydatków niż w przypadku budowy metodą tradycyjną. Konieczne jest wynajęcie firmy, która przygotuje elementy zgodnie z projektem, a wyspecjalizowana ekipa montażystów postawi dom w docelowym miejscu.
Jeśli nawet cena surowców będzie niższa, to konieczny jest specjalistyczny transport oraz odpowiednie przygotowanie miejsca budowy. Wymagany jest wygody dojazd na działkę budowlaną ciężkich maszyn, w tym dźwigu potrzebnego do wyładunku i montażu poszczególnych fragmentów domu.
Stawiając dom z prefabrykatów drewnianych mamy też ograniczone możliwości zaoszczędzenia na robociźnie. Wszystkie prace budowlane, ale również montaż instalacji oraz wykończenie budynku są realizowane przez wynajęta firmę. Niewiele prac będziemy mogli zrealizować we własnym zakresie.
Problem z jakością materiałów i wykonania
Elementy budynku są przygotowane w fabryce, co utrudnia, a najczęściej całkowicie uniemożliwia sprawdzenie jakości drewna wykorzystanego do produkcji. Nie posiadając wiedzy i doświadczenia trudno też zweryfikować jakość wykonanych prac na etapie montażu.
Rodzaj wykorzystanego drewna, sposób jego przygotowania i impregnacji wpływa na jakość naszego życia oraz bezpieczeństwo domowników. Niewłaściwa izolacja termiczna lub akustyczna sprawi, że wydatki na ogrzewanie domu będą wysokie, a komfort jego użytkowania niezadowalający. Konieczna jest też odpowiednia ochrona konstrukcji przed wodą, czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami.
Drewno jest materiałem łatwopalnym, więc istotne jest też właściwe wykonanie i zabezpieczenie instalacji elektrycznej i grzewczej. Trudne do zweryfikowana jest też właściwe zastosowanie odpowiednich impregnatów ogniochronnych.
Trudności w finansowaniu
Większa część środków potrzebnych na realizację budowy domu z prefabrykatów wpłacana jest na samym początku inwestycji. Te pieniądze są potrzebne na zakup surowców i przygotowanie konstrukcji całego budynku.
Pozostała część środków to zapłata za montaż i wykończenie domu. Taki harmonogram płatności powoduje problemy w przypadku finansowania budowy kredytem hipotecznym. Większość banków uruchamia kredyt budowlany w transzach w miarę postępu prac budowlanych. Nie wszystkie podchodzą elastycznie do klienta i dostosowują procedury do technologii budowy.