Krzywy Domek w Sopocie

Krzywy domek w Sopocie to jedna z atrakcji turystycznych miasta. Pełni funkcje punktu usługowo-handlowego i przyciąga wzrok nieoczywistą fasadą. Zajął pierwsze miejsce na liście najdziwniejszych budynków świata portalu Village of Joy.

Budynek inspirowany rysunkami Jana Marcina Szancera

Krzywy Domek został wybudowany w 2003 roku na podstawie projektu z pracowni architektonicznej Szotyńscy. Jego nazwa wypływa wprost z bryły, w której zrezygnowano z pionowych linii. Zamiast tego budynek odznacza się nieregularnością kształtów. Zachowane zostały natomiast poziomy, którymi budynek nawiązuje do sąsiednich kamienic.

Wśród inspiracji do jego powstania wymienia się rysunki Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga, a także twórczość Gaudiego. Te ostatnie widoczne są przede wszystkim w swobodnym plastycznym ukształtowaniem fasady.

Faliste i płynne linie, kojarzące się z realizacjami architekta, zauważyć można w kształcie balustrad, okien i gzymsów. Co ciekawe, nieregularność bryły nie znajduje swojego odzwierciedlenia we wnętrzu. W środku do realizacji Gaudiego nawiązuje głównie kształt zabudowy schodów.

Całość przedstawiona jest w sposób nowoczesny, podkreślony szczególnie wykończeniem bryły – centralna część fasady jest w pełni oszklona.

Efektem pracy architektów bazujących na twórczości artystów jest budynek, który przywodzi na myśl marzenia senne i magię.

Nieregularność jest widoczna jedynie w bryle

Fasada budynku stanowi odejście od klasycznych pionów. Jest bardziej dynamiczna niż sąsiadujące budynki. Efekt taki osiągnięto, stosując płynne, faliste linie.

Centralna część jest oszklona. Boczne części wysunięte są przed część środkową. Fasada wykończona jest piaskowcem oraz kamieniem.

Na centralnej części fasady znajdują się drzwi wejściowe zakończone łukiem. Po obu stronach drzwi znajdują się natomiast oszklone witryny o nieregularnych kształtach. Na pierwszy piętrze umieszczone zostały natomiast wypatrzone otwory okienne, po dwa na każdej części.

Całość zakończona jest falistym dachem pokrytym emaliowaną dachówką, która przywodzić ma na myśl smoczą łuskę. Aby uzyskać taki efekt, zastosowano kilka kolorów – ciepłą zieleń, błękit morski i paryski.

Krzywy domek najdziwniejszym budynkiem, który można zwiedzać

Ze względu na swój przyciągający wzrok design, Krzywy domek został dostrzeżony nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Zajął pierwsze miejsce na liście najdziwniejszych budowli, które można zwiedzać, stworzonej przez portal Village of Joy.

To jednak niejedyna miejsce, w którym Krzywy domek został doceniony. Budynek znajduje się także na liście miejsc, w których można poczuć się jak w bajce, utworzonej przez portal BBC.

Budynek jest dostępny dla zwiedzających. Pełni funkcję użytkową – znajdują się tu punkty handlowo-usługowe, a także biura. Całkowita powierzchnia Krzywego domku wynosi 4 tysiące metrów kwadratowych. Budynek stanowi jeden z najciekawszych przykładów współczesnej architektury w Sopocie.

Dodaj komentarz