Sky Tower, urbanistyczny znak rozpoznawczy Wrocławia, to nie tylko najwyższy wieżowiec w mieście, ale przede wszystkim najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Ten 212-metrowy drapacz chmur stanowi wielofunkcyjny kompleks, łączący funkcję mieszkalną, biurową, handlowo-usługową i rekreacyjną. Na wrocławskiej mapie turystycznej budynek słynnie przede wszystkim ze znajdującego się na 50 piętrze tarasu widokowego, z którego można podziwiać imponujący widok na miasto, a przy dobrej pogodzie zobaczyć oddalony o 100 km. szczyt Śnieżki.
Pierwotny projekt został stworzony przez grupę architektów z wrocławskiej pracowni Walas sp. z o.o. na podstawie koncepcji, której autorem był Łukasz Magdziarz. Od początku wzbudzał on wiele kontrowersji. Pomysłowi zarzucano zbyt duży rozmach, a przede wszystkim formę niepasującą do historycznego klimatu Wrocławia. Ostatecznie zdecydowano się jednak na późniejszą wersję projektu Dariusza Dziubińskiego, która powstała na bazie poprzedniej wizji. Poza dostosowaniem formy i wyborem innej elewacji największą zmianą było zredukowanie liczby budynków z 6 do 3.
Sky Tower został całkowicie oddany do użytku w 2013 r. Jego budowa pochłonęła ok. miliard zł. Rozmach, z jakim powstawała inwestycja, był imponujący. Z placu budowy jeszcze przed rozpoczęciem prac wywieziono 200 tys. m sześciennych ziemi, czyli ok. 27 250 transportów. Podczas prac fundamentowych ułożono 200 tys. m sześciennych mieszkanki betonowej. Do budowy zużyto łącznie 30 tys. ton stali zbrojeniowej i 70 tys. m kw. szkła. Powstała ona siłami ok. 1000 pracowników i 8 żurawi. Natomiast montaż konstrukcji stalowej korony wieżowca odbył się przy pomocy helikoptera, który to transportował elementy na wysokość ponad 212 m.
Podest tego utrzymanego w nurcie architektury postmodernistycznej drapacza chmur to czterokondygnacyjny budynek B1, w którym znajdują się, m.in. galeria handlowa. Najwyższą część (51 kondygnacji) stanowi budynek B2, założona na planie owalu, ukośnie ścięta wieża, w której to zlokalizowane są 184 apartamenty, biura, jak również wspomniany już wcześniej taras widokowy. To tutaj właśnie znajduje się 3 najwyżej położony apartament w Europie, o imponującej powierzchni 227 m kw., którego wartość w ubiegłym roku wynosiła, bagatela 5 mln 241 tys. 500 zł. Ostatni budynek B3 to żagiel „owijający się” wokół wieży i schodzący kaskadowo ku ziemi. W swym najwyższym miejscu ma wysokość 19 pięter, a znajdują się tu kolejne 52 apartamenty i biura. W sumie nieruchomość posiada 236 apartamentów.
Na 171 tys. m kw. całkowitej powierzchni przypada 20 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej, 22 tys. m kw. biurowej i 24 tys. m kw. usługowej. Poruszanie się po budynku ułatwia 38 wind, 8 ruchomych schodów, a także dwa ruchome chodniki. Do dyspozycji jest również 1500 miejsc parkingowych.
W zeszłym roku Sky Tower po raz kolejny zmienił właściciela. Otóż spółka Develia, która odkupiła kompleks od pierwotnego właściciela Jacka Czarneckiego w 2017 r., odsprzedała za ponad 84 mln Euro, większość udziałów (80%) w Sky Tower grupie Olimp Investment.