Dom atrialny

Domy atrialne nie są popularne w naszym kraju. Prawdopodobnie wpływa na to zwiększenie powierzchni zabudowy, a więc całej inwestycji. Również sama koncepcja atrium, jako pomieszczenia codziennego użytku, ale z otwartym dachem, wydaje się nie do końca pasować do naszej strefy klimatycznej. Jednak to wszystko kwestia przyzwyczajeń i stereotypów, ponieważ dom atrialny jest bardzo funkcjonalnym i ciekawym budynkiem.

Tradycyjnie atrium kojarzy się zazwyczaj ze starożytnym Rzymem. I rzeczywiście w tamtych czasach to rozwiązanie architektoniczne zyskało ogromną popularność, chociaż nie był to jego początek. Domy atrialne występowały wcześniej w architekturze etruskiej, a pomieszczenie to powstawało jako miejsce, gdzie możliwe było utrzymywanie paleniska domowego bez narażenia na wiatr oraz opady.

W antycznym Rzymie funkcja ta została zagubiona. Atrium za to stało się centralnym punktem domu. W sensie funkcjonalnym, a nie rozkładu – tam zazwyczaj spędzała czas rodzina, tam też podejmowano gości. Pomieszczenie zazwyczaj było częściowo zadaszone, tj. stosowano otwór w dachu. Występowała też wersja zadaszona (testudinatum). W atrium umieszczano też zbiornik na deszczówkę, który później został zastąpiony fontanną. Stosowano bogate zdobienia, w postaci mozaik oraz malowideł.

W kulturze arabskiej występuje analogiczne rozwiązanie. Jest ono nazywane hosz. Hosz to niewybrukowany dziedziniec, otoczony pomieszczeniami mieszkalnymi, podobnie jak atrium pełniący rolę funkcjonalnego centrum domostwa.

W architekturach iberoamerykańskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej wewnętrzny dziedziniec w domu nazywany jest patio.

Jak wspominaliśmy – domy atrialne nie są popularne w Polsce. Takie częściowo otwarte pomieszczenie świetnie sprawdza się w ciepłych strefach klimatycznych, stąd chociażby jego popularność w regionach śródziemnomorskich. Nie oznacza to jednak, iż jest to złe rozwiązanie dla naszego regionu. Atrium może być używane sezonowo, chociaż w zimie również dostarcza bezpiecznej, prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu. Poza tym w nowoczesnych projektach często stosowane jest szklane zadaszenie atrium.

Architektonicznie atrium nie jest skomplikowanym rozwiązaniem. Pozwala sensownie zorganizować projekt domu wobec jednego, centralnego punktu. Rozważając budowę takiego domu, warto zwrócić uwagę na jego zalety.

Największy i główny atut domu atrialnego to zaoferowanie mieszkańcom dodatkowej, prywatnej przestrzeni. Zależnie od wielkości atrium, można tam zorganizować pokój dzienny, centralny dziedziniec lub nawet ogród. We wszystkich przypadkach miejsce to daje dostęp do świeżego powietrza, a jednocześnie gwarantuje prywatność. Sprawdza się więc doskonale w przypadku spotkań z rodziną lub znajomymi. Odcina nas od świata zewnętrznego, jednocześnie dając poczucie przebywania na zewnątrz.

Co istotne – okna w domu atrialnym otwarte są na wewnętrzną przestrzeń. Dzięki temu również wnętrze domu oferuje większą prywatność, ponieważ duża część okien otwiera go na wewnętrzny dziedziniec.

Dom atrialny jest więc rozwiązaniem nie tylko dla osób poszukujących oryginalnego rozwiązania, ale po prostu chcących mieć nastrojową i bardzo funkcjonalną nieruchomość mieszkalną.

Dodaj komentarz