Sea Towers w Gdyni

Widok na nowoczesny wieżowiec Sea Towers w Gdyni

Kilka lat temu, kiedy Rada Numizmatyczna NBP miła przygotować monetę okolicznościową z okazji 85-lecia powstania miasta Gdynia, wówczas za symbole miasta uznano port i Sea Towers. To właśnie te dwie historyczne inwestycje umieszczone zostały na tej wyjątkowej monecie, port, który zapoczątkował miejską historię Gdyni i modernistyczny apartamentowiec rozpoczynający nowy rozdział jej urbanistyki.

Zwycięzca konkursu European Property Awards 2009 w kategorii The Best High-Rise Development, najwyższy budynek mieszkalny w kraju i zarazem w basenie Morza Bałtyckiego, Sea Towers to modernistyczny projekt wiedeńskiej pracowni architektonicznej Andrzeja Kapuścika, sfinalizowany i ukończony w lutym 2009 r. przez firmę Invest Komfort SA. Niewątpliwie projektant stworzył propozycję wizjonerską, zupełnie odmienną od ówcześnie powstających budowli. Przez cały okres budowy projektanci i inwestor dokładali wszelkich starań, by nadać bryle budynku wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Sea Towers składa się z dwóch wież, z których niższa, zwana B liczy 29 kondygnacji, zaś wyższa A 38, o łącznej wysokości 141,6 m. Architekt zaplanował dwie części wspólne, elementy mające połączyć dwie wieże w jedną całość. Pierwszym jest podstawa, hol łączący je na poziomie nabrzeża. Zgodnie z wizją twórcy jest to tunel, będący atrium bez końca. Za dużymi samo-przesuwnymi drzwiami stworzono modernistyczne wnętrze o teatralnym wyglądzie mające zachwycać już od pierwszego momentu. Drugą część wspólną stanowią kilkupiętrowe przeszklone łączniki, a w rzeczywistości jeden znajdujący się na 10 piętrze. Te znajdujące się na pozostałych piętrach to efektowne apartamenty, gdzie dwie przeciwległe ściany salonu to same okna, jedno wychodzące na wschód a drugie zachód.

Sea Towers to budynki o charakterze mieszkalno-biurowo-usługowym. Trzy najniższe kondygnacje przeznaczone zostały na zaplecze techniczne sklepy i punkty usługowe. Wyżej mieści się kompleks rekreacyjno-rozrywkowy o powierzchni 1300 m kw., m.in. spa i baseny. Biura zlokalizowane zostały w kondygnacjach czwartej i piątej. Powyżej znajdują się już tylko 262 luksusowe apartamenty, podzielone na grupy, gdzie na niższych piętrach przypada ich 10 na każde. Wyżej, zlokalizowano te o większym metrażu, dlatego jest ich 4-6 na każdym piętrze. 14 penthouse’ów naturalnie zajmuje najwyższe kondygnacje, w tym dwupoziomowy super penthouse zlokalizowany na dwóch ostatnich piętrach wysokiej wieży. Kapuścik, chcąc pozostać wiernym definicji modernizmu, gdzie budynek ma być jakby unoszący się nad ziemią, stworzył ‘’wiszące wille’’, grupę penthouse’ów architektonicznie podwieszonych na szczycie.

Wyjątkowa lokalizacja na sztucznie usypanym na wodzie gruncie wymagała zagęszczenia i odpowiedniego utwardzenia podłoża, by móc utrzymać budynek ważący ponad 140 tys. ton. O wyjątkowości projektu świadczą liczby. Do stworzenia całkowitej powierzchni 56 tys. m kw. użyto 42,2 tys. m sześciennych betonu oraz 4,3 tys. ton stali. Zastosowane w konstrukcji szkło posiada specjalne właściwości, a mianowicie odporność na obciążenia i parcie wiatru na wyższych wysokościach. Do elewacji zewnętrznej natomiast użyto szlachetnej i eleganckiej okładziny z granitu i aluminium.

Dodaj komentarz