Varso

Projekt Varso zakładał stworzenie najwyższego budynku wysokościowego w Unii Europejskiej. Bez wątpienia stanowiło to ogromne wyzwanie i wymagało zastosowania nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Budynek stworzony w duchu neomodernizmu, nawiązuje do nowoczesnych form przestrzennych i modernistycznego detalu.

W stylu Varso

Varso Tower to wieżowiec, który strzela w górę na 53 piętra. Jest zlokalizowany w centrum Warszawy, a za jego projekt odpowiada pracownia Foster i Partnerzy. To znana pracownia architektoniczna, która ma za sobą zlecenia w największych europejskich miastach. Kunszt dokonań specjalistów widać w nowoczesnym designie i dbałości o szczegóły. Obiekt mierzy 230 metrów, mierząc od poziomu najwyższego tarasu, ale jeśli bierzemy pod uwagę iglicę, jego wysokość sięga 310 metrów. Tym samym Varso Tower jest obecnie najwyższym budynkiem w całej Unii Europejskiej. Pozycję tę zdobyła w 2021, gdy w lutym zamontowano tam maszt.

Najważniejszą część budynku pokrywają przeszklenia, których wysokość sięga niemal 4 metrów. Zamontowano również fasady, a wnętrze wyposażone jest w nowoczesne instalacje ułatwiające prace biurowe. Varso Tower jest bowiem biurowcem, z którego okien można już teraz podziwiać piękną panoramę stolicy. Obecnie w budynku znajdują się przestrzenie biurowe oraz restauracje. Całość zaprojektowana jest tak, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby pracowników. Ponieważ widok jest jednym z największych atutów każdego wieżowca, w Varso Tower postanowiono maksymalnie go wyeksponować. Dzięki skośnej, prefabrykowanej ścianie żelbetowej udało się go poszerzyć.

Sercem wieżowca są tarasy

Na wyższych poziomach budynku znajdują się dwa tarasy widokowe. Pierwszy z nich pełni funkcję rekreacyjną i usytuowany jest na wysokości 205 m. Odwiedzający mogą na nim korzystać ze specjalnie profilowanych stopni i siedzisk. Wprost z tego miejsca można też przejść do kawiarni. Co warte podkreślenia, taras jest zazieleniony. Nie jest to jednak najwyższe miejsce z, którego możemy podziwiać piękną panoramę miasta. Mniejszy taras usytuowany jest na wysokości 230 metrów. To właśnie tam możemy podziwiać pełną panoramę miasta z perspektywy wyższej niż w Pałacu Kultury i Nauki

Varso jako kompleks

Varso to nie tylko wieża. W kompleksie znajdują się też dwa inne budynki tworzące spójny kompleks, również pod względem architektonicznym. Wyróżnia go niezwykle umiejętne połączenie nowoczesności z terenami zielonymi. To właśnie tam pracownicy biur i korporacji mogą odetchnąć. Mowa o nich, bo w budynkach Varso mieszczą się obecnie punkty usługowe i administracyjne oraz przedstawicielstwa znanych marek. Budynek służy więc temu, do czego został zaprojektowany.

Nieruchomości projektowane tak, jak kompleks Varso, będą zapewne przyszłością miejskiej zabudowy dedykowanej biznesowi. Cieszy fakt, że bierze ona pod uwagę naturę i jej zbawienny wpływ na człowieka w ścisku ulic wielkich miast. Ma to nie tylko walory estetyczne czy ekologiczne, ale znacząco wpływa również na samopoczucie osób spędzających tam przynajmniej 8 godzin dziennie.

Dodaj komentarz