Lustrzany dom pod Warszawą

Lustrzany dom to projekt Marcina Tomaszewskiego z pracowni Reform. Efekt lustrzanego odbicia i przejrzystości to zasługa alucobondu, którym została pokryta najniższa kondygnacja budynku. Dzięki niemu dom wtapia się w otoczenie. Rezultatem umiejscowienia lustrzanych komponentów jedynie na dolnej części domu jest również wrażenie unoszenia się bryły nad podłożem.

Dom wkomponowany w otoczenie

Przy projektowaniu i realizacji budynku kluczowy był dobór odpowiedniej lokalizacji. W celu uzyskania efektu lewitowania domu nad ziemią istotne jest jednolite otoczenie. Dzięki temu odbijany w lustrzanej elewacji krajobraz stapia się z przestrzenią, a sam budynek bardziej integruję się z otoczeniem.

Lustrzany dom autorstwa Marcina Tomaszewskiego znajduje się w Izabelinie przy Parku Kampinoskim. Leśne otoczenie sprawia, że budynek nie jest narażony na napromieniowanie i nagrzanie.

Dom w Izabelinie wyróżnia się geometryczną formą, która została uzyskana dzięki prostej linii połączonej z minimalistycznym wykończeniem. Budynek składa się z dwóch brył i dwóch kondygnacji. Elewacja w dolnej części domu pokryta jest płytą kompozytową, zapewniającą lustrzany efekt. Dzięki odbiciu budynek wtapia się w otoczenie, a górna kondygnacja sprawia wrażenie zawieszonej nad ziemią. Górna część elewacji budynku w większej części jest białego koloru. Połączenie efektu lustrzanego z jasną barwą podkreśla nowoczesność bryły domu.

To, w jaki sposób łączą się krawędzie budynku, można podziwiać z około 5 metrów. W taki sposób dom jest w pełni widoczny dla zwierząt, które w przeciwnym razie były narażone na kolizję z lustrzaną elewacją.

Wnętrze budynku

Budynek ma charakter mieszkalny. Całkowita powierzchnia domu wynosi 400 metrów kwadratowych. Budowa dwukondygnacyjnego budynku pozwoliła na wydzielenie strefy dziennej i prywatnej. Parter przeznaczony jest na pokój gościnny z toaletą, jadalnie z otwartą kuchnią i salon z podwyższonym sufitem, który jest dobrym punktem obserwacyjnym na otaczający las. Z salonu i holu wyjściowego możliwe jest wyjście na taras, który przebiega wokół budynku. Pierwsza kondygnacja to również miejsce garażu z dwoma miejscami parkingowymi oraz kotłowni. Na drugim piętrze ulokowano pomieszczenia sypialne z łazienkami, pralnię oraz przestrzeń do pracy.

Estetyka i funkcjonalność

Wbrew pozorom projekt Marcina Tomaszewskiego należy do obiektów funkcjonalnych. Lustrzane tafle wykonane są z alucobondu, czyli wytrzymałej aluminiowej płyty kompozytowej. Materiał składa z dwóch aluminiowych warstw, pomiędzy którymi znajduje się aluminiowy rdzeń. Jest odporny na zmienne czynniki atmosferyczne, wilgoć oraz temperatury od minus 50 do plus 80 stopni. Aluminiowy komponent jest również łatwy do utrzymania w czystości oraz bezpieczny dla środowiska.

Realizacja, która powstała w podwarszawskim Izabelinie nie jest pierwszym lustrzanym domem, który powstał w pracowni Reform. Projektant ma na koncie kilka innych projektów, w których łączy wykorzystanie alucobondu jako zewnętrznej elewacji i uzyskanie efektu wtopienia w otoczenie.

Dodaj komentarz