Retro Office House (Wrocław)

Retro Office House to budynek o charakterze usługowo-biurowym, który łączy nowoczesne i historyczne wpływy architektoniczne ze współczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Ze względu na usytuowanie w okolicy objętej nadzorem konserwatorskim, w bryle budynków zastosowano wiele rozwiązań nawiązujących do wrocławskiej architektury z początku XX wieku.

Usytuowanie Retro Office House

Usytuowanie budynku Retro Office House pomiędzy ulicami Piłsudskiego, Komandorską a ul. Bogusławskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie teatru Capitol, wpływa bezpośrednio na założenie architektoniczne i projektowe, którymi kierowali się architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Zgodnie z nimi nowy budynek musiał posiadać podcienie o szerokości nie mniejszej niż sześć metrów i łączyć się podcieniem z sąsiadującym teatrem Capitol. Konieczne było także zachowanie historycznej linii zabudowy. W efekcie powstał budynek, którego bryła, fasada i elewacje licznie nawiązują do teatru Capitol, tworząc z nim spójny obraz.

Mowa tu przede wszystkim o podziale przeprowadzonym na elewacji, który pod względem wizualnym dzieli ją na trzy nierówne poziome części. Podobieństwa widoczne są także w użytych materiałach oraz samej bryle budynku – Retro Office House jest budynkiem sześciopiętrowym, o jednakowej wysokości jak teatr Capitol.

Budynek posiada jednokondygnacyjny parking podziemny. Bryła budowli uwzględnia także dwa wewnętrzne dziedzińce. Do przykrytych dachami patio dostać można się pasażem, który przeprowadzono od wejścia głównego do obydwu placów. Wewnętrzne elewacje budynku przykryte są lustrzanymi panelami, których celem było rozświetlenie dziedzińców oraz wnętrza biurowca.

Cofnięcie elewacji na trzecim piętrze umożliwiło natomiast stworzenie tarasu. Tworzy to charakterystyczne wcięcie w bryle budynku.

Inne historyczne nawiązania

Nawiązania do historycznej zabudowy Wrocławia nie kończą się jedynie na teatrze Capitol. Zastosowany w budynku beton odnosi się do modernistycznej tradycji Wrocławia, widocznej np. w budynku Hali Stulecia. Uwagę zwracają także zaokrąglone narożniki.

Wykończenie elewacji

Elewację zewnętrzną budynku zbudowano na bazie betonowych prefabrykatów z dodatkiem włókna szklanego. Ściany odznaczają się znacznymi przeszkleniami, a całości elewacji nadany jest wyraźny, jednolity rytm. Budynek prezentuje się prosto i zarazem monumentalnie, dobrze wpisując się w charakter okolicy.

Wnętrze Retro Office House

Wrażenie robi także wnętrze budynku, którego wystrój utrzymano w stylu retro. Taki efekt uzyskano poprzez zastosowanie złotego koloru na ścianach w holach windowych. W ciemnej kolorystyce utrzymano natomiast recepcje, w których wykorzystano między innymi konglomerat.

W budynku zastosowano także nowoczesne rozwiązania technologiczne takie bezspoinowe posadzki żywiczne typu szlifowane terazzo, znajdujące się w holach, lobby i ciągach komunikacyjnych.

Ze względu na zastosowanie dużej liczby przeszkleń oraz szklanego dachu nad wewnętrznymi dziedzińcami, pomieszczenia w biurowcu są dobrze doświetlone.

Dodaj komentarz