Czy w 2023 roku rząd zniesie limit powierzchni dla domów budowanych bez pozwolenia?

Makieta domu w trakcie budowy stojąca na arkuszach papieru z planami budowy. Obok domu figurki robotników

W ramach Polskiego Ładu, czyli szeroko zakrojonego programu zmian legislacyjnych, została wprowadzona możliwość wybudowania domu do 70 mkw tylko na zgłoszenie, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. W przyszłym roku planowane jest zwiększenie dopuszczalnego metrażu, aby jeszcze większej liczbie inwestorów ułatwić i przyspieszyć proces budowy domu.

Już w czerwcu 2022 roku Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, zapowiadał zniesienie limitu powierzchni domów, które będzie można postawić bez pozwolenia na budowę. To ułatwienie miało zostać wdrożone już 1 stycznia 2023 roku, ale już wiadomo, że się to nie uda. Dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale dużym prawdopodobieństwem będzie to przyszły rok.

Dom bez pozwolenia – jakie warunki trzeba będzie spełnić w 2023 roku?

Aktualnie można wybudować dom o maksymalnej powierzchni 70 mkw bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę. Jednak uniknąć biurokracji będą mogli także ci, którzy planują postawić większy budynek pod warunkiem, że będzie się on charakteryzował następującymi cechami:

  • będzie jednorodzinny,
  • będzie miał maksymalnie dwie kondygnacje,
  • będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych.

Oznacza to, że nowe zasady będą obowiązywały tylko inwestorów indywidualnych, a nie deweloperów, którzy stawiają domy w celu późniejszej sprzedaży lub wynajmu.

Uproszczone formalności również do większych domów

Na osoby, które zdecydują się postawić domy spełniające kryteria budowy na zgłoszenie, czekają od przyszłego roku także inne ułatwienia. Nie trzeba będzie także ubiegać się o zatwierdzenie przez urzędników projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego budynku. Co ważne, przy prawidłowym zgłoszeniu, nie będzie ryzyka otrzymania odmowy.

Zmiany będą dotyczyły również końcowej fazy budowy. Nie trzeba będzie już ubiegać się o pozwolenie na użytkowanie. Inwestor będzie zobowiązany tylko złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy i będzie można się wprowadzać. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy rozpoczęcie użytkowania ma nastąpić przez zakończeniem robót budowlanych. Wtedy pozwolenie na użytkowanie będzie wymagane.

Wymagane zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenie dziennika budowy

Aktualnie w przypadku budowy domów do 70 mkw nie trzeba zatrudniać kierownika budowy. W przypadku większych budynków trzeba będzie to zrobić, a dodatkowo prowadzić dziennik budowy.

Na szczęście 26 stycznia 2023 roku zostanie uruchomiony nowy system Elektroniczny Dziennik Budowy, więc będzie można wypełniać ten dokument wygodnie przez internet.

Jest to jeden z elementów cyfryzacji procesu budowlanego, natomiast w przyszłym roku możemy spodziewać się większej liczby tego typu zmian, które z pewnością ułatwią załatwianie wszelkich formalności. Zapowiada się więc, że proces będzie dla inwestorów wreszcie mniej uciążliwy i czasochłonny.

Dodaj komentarz