Hiszpański architekt Fernando Menis swoją koncepcją stworzenia wnętrza uniwersalnego, wielofunkcyjnego oraz budowli wpisującej się doskonale w charakter otoczenia, przekonał do siebie jury, tym samym pokonując dwudziestu jeden rywali. Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zaprojektowane przez pracownię Menis Arquitectos jeszcze przed oficjalnym ukończeniem, zyskało miano nowej ikony Torunia. Obiekt uroczyście otwarty w 2015 r. wielokrotnie został już doceniony, także na arenie międzynarodowej. Budynek uznano m.in. za jeden z 7 Cudów Polski przez National Geographic oraz nagrodzono za najlepszy projekt kulturalny na Światowym Festiwalu Architektury w Barcelonie w 2010 r. Surowa i prosta skorupa budynku kryje w swym środku niezwykle oryginalne wnętrze, stwarzające wiele możliwości jego wykorzystania.
Budynek Centrum posiada 6 kondygnacji, w tym 2 pod ziemią. Składa się on z Sali Koncertowej o powierzchni 1012 m kw. mogącej pomieścić 882 widzów, oraz mniejszej Sali Kameralnej, w której na powierzchni 315 m kw. znajdować może się jednocześnie 287 gości. Łączna powierzchnia użytkowa budynku to 22 tys. m kw. Architekt, kierując się wizją wielofunkcyjności i modularności, uwzględnił w swojej koncepcji możliwość połączenia dwóch sal w jedną. Zastosowanie w obu salach mobilnych widowni stworzyło niemalże nieograniczone możliwości co do rodzaju odbywających się tutaj wydarzeń, zarówno kulturalnych jak np. koncerty, jak i również imprez obywających się na płaskiej podłodze, takich jak dużych konferencji, targów i kongresów. Ponieważ Centrum składa się z 4 modułów, bardzo łatwo jest dostosować przestrzenie do potrzeb, łącząc je szklanymi łącznikami lub też rozdzielać kurtynowymi ścianami. Dodatkowo zastosowanie mobilnych sufitów w Sali Koncertowej pozwala na modyfikowanie akustyki. Dzięki temu mogą odbywać się tutaj koncerty symfoniczne i operowe, a także rozrywkowe. Sala Kameralna jest dodatkowo wyposażona w nowoczesny system kinowy 3D. Ponadto w budynku Centrum znajdują się 3 modularne sale konferencyjne, profesjonalny press room, restauracja, studio nagrań i duży podziemny parking. Projekt budynku uwzględnił także możliwość organizowania imprez plenerowych wokół gmachu.
Wyrazista rzeźbiarska bryła o betonowej elewacji i surowych wnętrzach sprawiających wrażenie nieukończonych, powstała w centrum miasta, tuż obok słynnej, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO toruńskiej Starówki. Wtopione w betonowe powierzchnie wstawki z łamanej, czerwonej cegły mają właśnie swoim charakterem nawiązywać do gotyckiej architektury Torunia. Swoista mozaika pojawia się we wnętrzach, ale też na elewacjach czterech modułów, z których zbudowany jest budynek Centrum. Ceglane wstawki podkreślają jeszcze bardziej nieregularność całego gmachu, który wygląda na pękający z zygzakowatymi szczelinami i jakby jego poszczególne części uległy przesunięciu. Szkielet wszystkich modułów oparty został na potężnej żelbetowej konstrukcji, z wykorzystaniem betonu powstającego na bazie specjalnego kruszywa – melafiru.