Dwór w Tomaszowicach

Dwór w Tomaszowicach jest jednym z ciekawszych i klimatycznych miejsc, blisko Krakowa. Przywrócono mu dawną atmosferę i dzisiaj jako hotel gromadzi wielu gości Nowoczesne zagospodarowanie łączy się z zabytkowym układem zespołu dworsko-parkowego. Jaką historię niesie ze sobą? Jakie przeszedł przekształcenia?

Historia Dworu w Tomaszowicach

Miejscowość Tomaszowice powstała w XIII w. w gminie Wielka Wieś w województwie małopolskim. Zlokalizowana jest na północny zachód od Krakowa. Posiada rodowód rycerski i została wspomniana już w okresie średniowiecza. W 1830 r. wieś zakupił Tadeusz Konopka dla swojego syna Romana. Prawdopodobnie z inicjatywy Tadeusza Konopki powstał murowany, klasycystyczny dwór oraz zabudowania gospodarcze wsi. W 1844 r. majątek został przejęty przez jego syna, prawnika, który był chwalonym administratorem Tomaszowic.

Do 1936 r. rodzina Konopków była właścicielem Tomaszowic i dworu. W I połowie XX w. majątek przejął inżynier Ludwik Bogusz. Po II wojnie światowej Tomaszowice stały się własnością Skarbu Państwa. Od tego czasu powstawały tam działalności przedsiębiorcze, które doprowadziły do licznych zniszczeń i degradacji dworu i parku. W latach 90 XX w. prawa do dworu odzyskali spadkobiercy ostatniego, prawowitego właściciela, a w 1996 odsprzedali dobra prawnikowi pochodzącemu z Kurdystanu. Odtąd zaczęły się przemiany zdewastowanego dworu.

Renowacja obiektu

W latach 1997-2000 dwór przeszedł gruntowny remont i odnowę, aby odzyskać swoje piękno i klasycystyczny wygląd. Nowy właściciel Ziyada Raoof zorganizował prace na rzecz odratowania tego miejsca. Zbudowano oczyszczalnię ścieków, sieć energetyczną i kotłownię. Uruchomiono prace oczyszczające i osuszające budynek i zabudowania. Podniesiono fundamenty, przebudowano więźbę dachową, dobudowano klatki schodowe i powiększono pomieszczenia piwniczne. Przeprowadzono także renowację wnętrza, m.in. odnowiono amfiladowy układ pomieszczeń, odbudowano sztukaterię ścian i kominków. Wszystkie prace remontowe i konserwatorskie wykonano zgodnie z historycznym planem architektonicznym.

Projekt Dworu w Tomaszowicach

Zespół dworsko-parkowy wspólnie z zabudowaniami mieści się na około 10 hektarowym terenie. Otoczony jest parkiem w stylu angielskim. Dwór w Tomaszowicach powstał w oparciu o styl klasycystyczny w XIX w. Jest budynkiem parterowym, murowanym, pokrytym wysokim, czterospadowym dachem z lukarnami. Umieszczony jest na planie prostokąta. Do wnętrza prowadzi wejście typu portfenetr. Część frontową zdobi czterokolumnowy wgłębny portyk zakończony trójkątnym frontonem z półkolistym oknem. Fasadę budynku dworu akcentuje środkowy ryzalit z wejściem na taras ogrodowy. Zewnętrzne ściany zdobią pionowe pasy boniowania oraz dekoracyjne obramienia okien. Zachowano charakterystyczne dla dawnych dworów polskich zestawienie kolorystyczne: jasne ściany budynku, czerwień dachówki oraz otaczająca obiekt zieleń.

Jak dziś wygląda Dwór w Tomaszowicach?

Obecnie obiekt dworski przekształcono w kompleks hotelowo-restauracyjny o podwyższonym standardzie. Na terenie dworu znajduje się zabytkowy park, który jest wspaniałym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym dla przyjezdnych gości. Wrażliwi na piękno i sztukę mogą podziwiać rzeźby, obrazy i witraże sławnych artystów. Historyczny park służy m.in. jako miejsce imprez artystycznych, biznesowych, a także rodzinnych przyjęć i pikników. W sąsiadujących z nim budynkach mieszczą się sale konferencyjne, bankietowe i pomieszczenia wystawowe. Wzniesiony z kamienia i drewna piętrowy spichlerz stał się restauracją, a za nim mieści się kompleks hotelowy.

Dodaj komentarz