Rewitalizacja przestrzeni miejskich: przykłady udanych projektów w Polsce

Rewitalizacja to więcej niż odnawianie pojedynczych budynków. Ma ona za zadanie wprowadzić do miasta nowe życie i stworzyć nietuzinkowe miejsca z unikatowym klimatem i architekturą. W kilku miastach w Polsce udało się przeprowadzić spektakularne transformacje zniszczonych budynków i zdegradowanych terenów, a niektóre zostały docenione nawet na arenie międzynarodowej.

Browary Warszawskie

Projekt „destination” Echo Investment, otrzymał w 2022 r. prestiżową nagrodę MAPIC Awards 2022 za najlepszą miejską rewitalizację na świecie. Ten unikatowy projekt stworzony został przez pracownię JEMS Architekci, na warszawskiej Woli, na niemal pustej działce o powierzchni 4,4 ha zbudowano tętniący życiem fragment miasta, z pięcioma budynkami mieszkalnymi, trzema nowoczesnymi biurowcami oraz czterema obiektami historycznymi.

W ciągu 4 lat przez ten ogromny plac budowy przewinęło się setki inżynierów, budowlańców, architektów i projektantów wnętrz. To połączenie współczesności postindustrialnych budynków z historią i obiektami zabytkowymi okazało się wyzwaniem. Bardzo skomplikowane okazały się prace rewitalizacyjne XIX-wiecznej Warzelni. Chcąc wprowadzić nowe funkcje w ten historyczny budynek, wymagał on uprzednich, niezwykle precyzyjnych prac restauratorskich, m.in. wycięcia starych stropów i zastąpienia ich nowymi.

Monopolis

Łódzka firma deweloperska Virako powierzyła projekt odnowienia dawnych Łódzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego z 1902 r. pracowni Grupa 5 Architekci. W 2020 r. został on wybrany najlepszym projektem „mixed-used” na świecie i uhonorowany prestiżową nagrodą w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020.

Sam projekt niemal upadł już na etapie pomysłu, bowiem przedstawiciel Viranko zgłosił się do kancelarii komorniczej w ostatniej chwili, po godz. 15 na dzień przed licytacją. Okazał się natomiast jedynym zainteresowanym i budynki zostały zakupione po cenie wywoławczej za blisko 9,5 mln zł.

Jeden z najbardziej technicznie zaawansowanych projektów rewitalizacji w kraju został podzielony na 3 etapy. W pierwszym, odnawiającym tkankę istniejącą, czyli budynki dawnego Zakładu, zdecydowano się na ich „podwieszenie”, a mianowicie teren obniżono o 4 m, co pozwoliło na odkrycie zabytkowych piwnic, w których dziś znajduje się gastropasaż z restauracjami. W kolejnych etapach, których ostateczne zakończenie przewidziano w 2023 r. docelowe 4 budynki, jeden historyczny i trzy nowo powstałe zaoferują łącznie blisko 30 tys. mkw. powierzchni biurowych i miastotwórczych.

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

6,5- hektarowa wyspa w centrum miasta przez lata przez samych mieszkańców określana była mianem „czarnej i niebezpiecznej dziury”. Ze względu na szeroki zakres prac, ich zróżnicowanie i ogromny koszt, projekt rewitalizacyjny zdecydowano się podzielić na 4 etapy, na lata 2004-2012, choć prace nad przebudową Młynów Rothera trwaja do dziś. Wyspa zyskała m.in. 3 nowe kładki poprawiające jej dostępność, renowacji i adaptacji poddano wiele obiektów dziedzictwa kulturowego, powstała infrastruktura rekreacyjna i nowe tereny sportowe.

Dodaj komentarz