Fabryka Józefa Balle w Łodzi

Jeden z historycznych budynków w Łodzi, który podkreśla przemysłowy charakter tego miasta. Mowa o Fabryce Józefa Balle przy ul. Sienkiewicza 72. Fabryka powstała w 1898 roku i wówczas mieściła się przy ulicy Dzikiej. Wielokrotnie rozważano wyburzenie tego pofabrycznego budynku z czerwonej cegły lub przemianowanie go na loftowe biura. Po pełnej rewalidacji na początku XXI wieku, jest siedzibą lokalnych oddziałów mediów – Gazety Wyborczej oraz radia Złote Przeboje.

Projekt surowej budowali został opracowany przez Leona Lubotynowicza na prośbę łódzkiego przemysłowca Józefa Balle. Uruchomiał on tam dobrze prosperującą fabrykę pasów transmisyjnych, które w ówczesnym okresie były bardzo pożądanym produktem. Jednak wraz z rozwojem urządzeń i elektryczności zapotrzebowanie na taśmy gumowe zaczęło spadać. W 1908 roku budynek został kupiony przez Goldmana Luzera i Michała Nutkiewicza. Ten drugi skierował fabrykę na produkcję tkanin, co z czasem stało się specjalnością w łodzi. W fabryce wytwarzano różne tkaniny techniczne, płótna filtracyjne oraz chusty do pras olejarskich. Kolejnym właścicielem fabryki był Ryszard Raschig, który delikatnie zmienił produkcję na wyroby wełniane. Następnie w latach 1918-1922 właścicielem fabryki była do Idy Raschig. Po II wojnie światowej obiekt nadal działał, ale już jako Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Andrzeja Struga. Natomiast w 1984 roku budynek fabryczny został wpisany do rejestru zabytków i pełnił funkcję magazynu książek na potrzeby Domu Książki.

Prosta bryła, charakterystyczny ciemnoczerwona cegła, duże zaokrąglone okna, bardzo skromna dekoracja z gzymsem koronujący oraz płyciny pod oknami sprawiają, że budynek doskonale oddaje klimat miasta Łodzi. Spółka Agora S.A wykupiła budynek w marcu 1998 roku, poszukując atrakcyjnej siedziby dla swoich łódzkich redakcji. Po zmodernizowaniu pomieszczeń stworzono niezwykłe, otwarte biura do pracy. Budynek nie stracił swojego fabrycznego charakteru, ale jego wnętrza stały się bardziej wygodne i współczesne. Warto dodać, że do zabytkowego muru dobudowano nową dwukondygnacyjną część w kształcie wachlarza, aby budowla spełniała wszelkie niezbędne funkcję. Położenie w centrum Łodzi czyni Fabrykę Józefa Balla bardzo atrakcyjną pod względem biznesowym, dlatego uznają się ją za bardzo reprezentatywny obiekt.

Dodaj komentarz